Deklaracija savesti
Deklaracija kao izjava ili proglas, predstavlja dokument političke, pravne ili neke druge prirode u formi svečane izjave koja sadrži bazične principe ili stavove o nekom važnom problemu. U međunarodnim odnosima deklaracija je izjava koju dve ili više država zajednički daju o postignutom sporazumu ili o nekome načelnom pitanju. Specifičnu težinu u međunarodnim odnosima danas imaju deklaracije koje se donose u najvažnijim međunarodnim organizacijama, kao što su Ujedinjeni narodi. Deklaracija je i jednostrana izjava jedne države kojom se stvaraju prava i obaveze druge ili drugih država. Takve su na primer deklaracija o objavi rata, neutralnosti, o priznanju države i slične objave.
Često se dešava da najviši državni organi i institucije, u važnim istorijskim momentima upućuju svojim građanima deklaracije koje se odnose na najvažnija politička i ustavnopravna pitanja. Isto tako se često političke partije i pokreti obraćaju javnosti putem deklaracija. Neke deklaracije kao što je francuska Deklaracija o pravima čoveka i građanina (Declaration des Droits de l’Homme et du Citoyen) iz augusta 1789., uzimaju se za kamene međaše savremene istorije. Sličnu popularnost ima i američka Deklaracija nezavisnosti od 4. jula 1776. koju je doneo Kontinentalni kongres. Nakon Drugog svetskog rata takvu težinu ima Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima – Ujedinjenih nacija, donesena 10. decembra 1948. u Parizu.
Deklaracija u pravu se prvenstveno odnosi na izjavu stranke u pravnom postupku. Primer za to je porezna deklaracija, izjava poreznog obaveznika o podacima koji utiču na odmeravanje poreza, ili carinska deklaracija – izjava o podacima važnim za odmeravanje carine; poštanska deklaracija izjava o pošiljkama predanima na otpremu. Toliko o pojmu i važnosti Deklaracije.
U kontekstu navedenog, srpska vlast, otuđena od naroda i opredeljena za rastakanje Srbije kao države, koja je olako prihvatila i sprovodi više sporazuma o samostalnosti Kosova, kao ustavnog i neotuđivog dela Srbije, dala je sebi za pravo da povodom državnog praznika Sretenje, obznani svoju Deklaraciju o Vojvodini. U kontekstu istorijskog trenutka i stanja u Srbiji, postoje osnovi sumnje da je vlast, nečim izazvana, pribegla otvaranju vrata za novi separatizam u Srbiji, čime je na sva zvona, spremna da obznani da je Vojvodina spremna za razne separatističke težnje, što naznačava u prvoj rečenici svoje navodne istorijske Deklaracije.
U istoj prvoj rečenici u tekstu Deklaracije, vlast Srbije se osetila obavezujućom da aktivnim delovanjem u društvenoj i političkoj sferi, zaštiti teritorijalni integritet i celovitost srpske države. To možda ne bi bilo tako čudno, da već u drugoj rečenici i pasusu ne navodi da je u skladu sa Ustavom Srbije, teritorija Srbije jedinstvena i nedeljiva, što je navodni razlog za predlaganje Deklaracije. Čuva li se teritorijalna celovitost donošenjem Deklaracije ili doslednim poštovanjem Ustava države, pitanje je za srpsku izdajničku vlast, koja je svoj izdajnički kapacitet i želju za ostvarivanjem istog, pokazala na primeru KiM, koje je uzalud stavljeno čak u preambulu Ustava, kao sastavni deo Srbije i da u tom kontekstu slede ustavne obaveze svih državnih organa da zastupaju i štite državne interese Srbije na Kosovu i Metohiji u svim unutrašnjim i spoljnim političkim odnosima.
Na osnovu navedenih pokazatelja i prva dva pasusa Deklaracije koja se nudi građanima Srbije kao kukavičje jaje, jasno se da zaključiti da aktuelna mafijaška i nenarodna vlast Srbije ide dalje u svom zanemarivanju svakog slova Ustava Srbije, sa ciljem daljeg rastakanja Srbije, zarad opstanka na vlasti i zadovoljenja svojih pojedinačnih sitno sopstveničkih interesa. Ko to ne prepozna ili ne želi da shvati taj će imati problem sa svojom savešću u budućnosti, u kojoj neće moći objasniti se bi ni svojim potomcima, šta je radio u vreme kada je Srbija bila gažena, izdavana i rasprodavana od strane hulja i secikesa, koje je iznedrio srpski narod, a protiv kojih se nije borio na dostojanstven način.
Nije teško biti pametan u ovakvoj situaciji i shvatiti da ako je nešto utkano u Ustav i Zakone Srbije, onda se to ima dosledno i odgovorno sprovoditi. U tom kontekstu jasno je da svako ko vrši određene radnje usmerene na separatizam ili je doneo neku platformu kojom se ruši država, mora biti procesuiran od strane nadležnih istražnih tužilačkih i sudskih organa. Nije primereno da se u mesto toga, u prvoj rečenici Deklaracije naznači da to postoji, da se time dokazuje da ništa nije postupano po tom pitanju i da to treba da reši nekakav tekst u nastavku, koji je više manje poznat svim građanima Srbije ali istim nije jasno zašto se njima to predočava, a ne rezultati postupanja i sprečavanja tih separatističkih težnji.
Cerski Pokret Srbije, njegovi članovi i simpatizeri, jasno i glasno dižu svoj glas i uzimaju učešće u odbrani Srbije, njenoj zaštiti od izdajnika, a posebno u njihovom skidanju sa vlasti i pokretanju postupaka za veleizdaju, vršenje drugih krivičnih dela na štetu naroda i države jer je to obaveza svakog odgovornog, časnog i Srbiji odanog građanina. U tu borbu pozivamo sve druge građane u Srbiji i van nje, kojima je stalo do Srbije, njenog očuvanja i zaustavljanja od dalje propasti u koju je bezdušno vodi vlast Srbije, koju predvodi najveće zlo Srbije, oličeno u liku i delu Predsednika Srbije, iza koje funkcije se krije lice kom je Srbija osnov za izdaju, bogaćenje i gaženje svega što su generacije pre nas stvarale za budućnost nas i onih posle nas.
Vreme u kom živimo ne traži od nas da okrećemo glavu od ovakvih gluposti kao što je predložena Deklaracija o ne sprečavanju separatizma, kojom se daje vetar u jedra separatizma i daljeg rastakanja Srbije, već da se uhvatimo u koštac sa problemom, da otvorenih očiju, čistog obraza i mirne savesti damo svoj doprinos u sprečavanju onog što je izvesno, što se iza brda valja da bi se sa vrha brda pustilo na sve nas dok mirno spavamo uljuljkani u lažima i obmanama izdajnika Srbije, koji nam sa vrha vlasti poručuju, Vojvodina je Srbija, kao da smo mi glupi i ne znamo da je Vojvodina samo deo Srbije, a Srbija država svih građana koji u njoj žive ili žele da žive, a oni koji to ne žele, mogu svoj dom slobodno potražiti u državi po svojoj volji i izboru. U kontekstu svega navedenog, Cerski Pokret Srbije, donosi svoju Deklaraciju o odgovornosti vlasti, kao osnov za naše dalje postupanje i težnju za izgradnju države dostojnu njenih građana.