Izbori za skupštinu grada

GRAD – ORGANIZACIJA – IZBORI

U skladu sa donetim Statutom i proklamovanim odnosom prema odgovornosti i organima vlasti, Cerski Pokret svoj izneti stav za organizaciju i izbor na opštinskom nivou, sagledava na primeru grada Beograda, koji će biti primenjivan i na druge gradove u Srbiji. Cilj ovakvog sagledavanja i predloga, jeste ravnomerna zastupljenost u gradskoj vlasti, predstavnika svih opština koje tu vlast čine, a istovremeno i ravnomeran broj predstavnika svih građana sa opština na nivou grada.

Ako sagledavamo trenutno stanje u Beogradu, što je sigurno vidljivo i u drugim gradovima Srbije, da se uočiti činjenica da svi politički akteri na političkoj sceni Srbije, na listu kandidata za gradske odbornike, stavljaju lica koja nisu ravnomerno raspoređena u odnosu na opštine, lica koja ne poznaju birači pre izbora, lica koja se već nalaze na određenim dužnostima i funkcijama, a na listu se stavljaju kao prepoznatljiva i služe isključivo za pridobijanje glasova naivnih birača, koji misle da će to lice njih predstavljati u Skupštini grada.

Suvišno je ukazivanje na koncentraciju velikog broja gradskih odbornika sa jedne opštine, samo zato što su oni stranački prvaci ili su dragi lideru za vršenje dužnosti gradskog odbornika, kao lica preko kojih se može ostvarivati uticaj na rad i život grada, u stranačkom ili ličnom interesu pojedinca ili određenih grupa, kojima je gradska vlast sinonim za plen, a najmanje za odgovorno i savesno rukovođenje i upravljanje gradskim organima vlasti.

Broj gradskih odbornika u Beogradu od 110 daje prosek broja birača u odnosu na jednog odbornika, u broju od 14.667 birača. Ako pogledamo broj birača po opštinama, dolazimo do toga da se on kreće od 17.411 birača, u Sopotu, do 204.660 na Novom Beogradu, pri čemu je trenutno misaona imenica ravnomerna „Zatupljenost“ jer važe sasvim neka druga pravila izbora, koja su delom i naznačena.

Da bi se stalo na kraj takvom neodgovornom odnosu prema biračima i njihovom neujednačenom pravu na broj zastupnika u gradskoj Skupštini grada, za koju je trenutno nemoguće izvući prosečan odnos birač/odbornik, jer se koncentracijom po partijskim kriterijumima i broju onih koji su prešli cenzus, svi mogu nalaziti na jednoj opštini, potrebno je izvršiti određene korekcije i usaglašavanja.

Cerski Pokret zastupa stav da se treba pre svega ujednačiti broj odbornika u odnosu na broj birača po opštinama. Predlažemo da se taj prosek podigne na 20.000 u odnosu na trenutnih 14.667 birača za jednog gradskog odbornika. Po tom osnovu, sagledavajući tabelu broj 1 i 2 opština Palilula bi po sadašnjem proseku trebala imati 12. svojih odbornika u gradskoj Skupštini, pri čemu se prosek birač/odbornik, kreće od 9.302 do 16.149. U skladu sa sadašnjim zakonskim rešenjima taj odnos se ne može ispoštovati, s obzirom da svako podnosi svoju listu u skladu sa svojim kriterijumima.

Naše zalaganje i predlog ide u pravcu da se prosečan broj birač/odbornik, poveća na 20.000 birača, po kom osnovu bi se ukupan broj odbornika u gradu, smanjio na 81. Time bi se dobio ujednačen broj odbornika sa opština u odnosu na broj birača koje zastupaju. Po tom rešenju, broj odbornika u gradu kretao bi se od po 1 u Sopotu i Barajevu, do 10 sa Novog Beograda. Po iznetom primeru, opština Palilula bi imala 9 odborničkih mesta ili 3 manje.

Do vremena u kom bi se gradski izbori organizovali sa poimeničnim predlozima za određeni broj biračkih mesta po opštinama, Cerski Pokret vršiće formiranje liste kandidata za gradske odbornike, tako što bi ista bila uspostavljena sa predlozima kandidata, po redosledu brojnosti birača po opštinama. Taj redosled bi se ponavljao do popunjavanja broja na listi. Na taj način bi dobili rezultat po kom bi kandidati koji prođu na listi, mogli zastupati svoje opštine. Ako prođe 17 kandidata, svaka opština bi dobila po jednog. Ako je taj broj veći od 17 i manji od 110 svaka opština bi bila zastupljena po svojoj brojnosti birača i broju prošlih kandidata.

Predloge kandidata za gradsku listu, davaće koordinatori ili predsednici MO i OO, a ako postoji određeni broj opštinskih odbornika, oni bi bili odgovorni da u saradnji sa koordinatorima ili predsednicima drugih MO, koji nisu prošli u saziv Skupštine opštine, predlažu lica koja po svojoj bodovnoj vrednosti i drugim vrednostima, zaslužuju da predstavljaju opštinu u gradu. Na tu dužnost mogu biti predlagani oni članovi, volonteri ili simpatizeri Cerskog Pokreta, koji već zauzimaju određene dužnosti na opštinskom nivou, na čije bi mesto po izboru u gradsku Skupštinu, došli sledeći sa liste za opštinske odbornike.

U organizaciji i pripremi gradskih izbora, članovi, volonteri i simpatizeri Cerskog Pokreta, imenovaće kandidate za gradske odbornike u skladu sa ravnomernom podelom BM, koje treba predstavljati 1 gradski odbornik, kao u tabeli 1. Takvim rešenjem građani sa određenih biračkih mesta, davali bi glas za svog kandidata, koji ima prebivalište na jednom od tih BM, a u proseku su svi sa približnim brojem birača, od 9.302 do 16.149 ili drugim koji se odredi.

Isključivu odgovornost za prikupljanje potpisa građana, dok se to ne izmeni, nose kandidati za gradske odbornike, zajedno sa svim drugim članovima, koji su obavezni da pomognu svom kandidatu. Na ovaj način se zadržava veza birač/gradski odbornik, čime se stiču uslovi za delegiranje predstavnika građana u gradsku skupštinu, koji se ima nastaviti nakon izbora. Izbori ne smeju biti rat političkih partija za osvajanje i zloupotrebu vlasti, već praznik za građane, za čije vreme održavanja, građani upoznaju bolje svoje predstavnike, a oni njihove probleme, koji se tiču gradskih odluka i odlučivanjima na gradskom nivou.

Za sve napred izneto, CERSKI POKRET SRBIJE, zauzima jedinstven stav, za koji će se zalagati, isti sprovoditi u svojoj organizaciji, a kada bude u mogućnosti odlučivanja o zakonskim rešenjima, izvršiće izmenu zakona i njegovu primenu u svim organima vlasti.

NAPOMINJEMO DA SVE PLANIRANO IMA SE PRIMENJIVATI NA TERITORIJI GRADOVA NA KiM, KAO SASTAVNOM DELU SRBIJE!

Tabela 1
Tabela 2