Rejting iz BB+ u BBB-

Rejting, rejting, povikaše u glas sa vrha mafijaške vlasti Srbije, uz sve hvalospeve o sebi, navodnom uspehu nebeske Srbije, koja se našla u nekoj prvoj ligi. Srbija je na žalost ostala zatrpana u blato, u koje je zatrpava upravo ta mafijaška vlast, koja narodu servira čudo za čudom, a od čuda ništa. Kreditni rejting, koji se može pratiti na Trading economics gde svoje liste daju tri rejting agencije S&P, Moody’s i DBRS, na osnovu svojih kriterijuma i podataka sa kojima raspolažu. Decembra 2019. godine, vlast je objavila dobijanje rejtinga BB+ sa predhodnog BB, kod agencije S&P, što je bilo propraćeno uz jaku propagandu o isto tako slavnom uspehu Srbije, kaja samo što nije dotakla nebo.

Ako se pak malo pozabavimo svim tim rejtinzima, doći ćemo do podatka da S&P ima deset ocena zasnovanih na slovima gde ‘AA’ u ‘CCC’ mogu biti modifikovane sa plus ili minus simbolima. Sve sa ocenom od AAA do BBB- smatra se investicionim rangom ili sposobnošću otplate duga. Dug sa ocenom BB+ do D smatra se špekulativnim, sa neizvesnom budućnošću. Što je niži rejting, to ima više potencijala za deformisanje, pri čemu je ocena D najgora. Moodi’s dodeljuje zemlje i kompanije pismima duga drugačije od Fitch-a. Dug investicionog ranga ide od Aaa, najvišeg, do Baa3, gde dužnik može da otplati kratkoročni dug. Ispod investicionog ranga je dug špekulativnog ranga, koji se često naziva visokoprinosnim ili smećem. Ove ocene se kreću od Ba1 do C, sa verovatnoćom otplate pada kako se slovna ocena smanjuje. Očigledno je da sa DBRS Srbija nije usppostavila kontakt za davanje kreditne ocene jer ista ne postoji.

S obzirom da je na sajtu bukvalno dana 7.10.2024. godine oko 12.00 časova, promenjen podatak o rejtingu Srbije, na listi Trading economics gde je po podacima S&P sa BB+ neinvesticioni nivo, rejting prešao u BBB-, niži srednji stepen, dok je po podacima Moody’s ostao na Ba2 sa strelicom na gore, neinvesticioni nivo. Kada se pogleda u značenje rejtinga kod agencije S&P, dobijete podatak da nivo kreditnog i investicionog rejtinga, iza AAA; AA+; AA i AA-; što imaju kompanije koje sa rejtingom u ovoj kategoriji mogu se pohvaliti visokim kapacitetom za otplatu svojih kredita; međutim, oni kojima je dodeljen rejting AAA stoje na vrhu gomile i smatra se da imaju najveći kapacitet za otplatu kredita. Sledeća kategorija uključuje: A+; A i A-, gde spadaju kompanije sa stabilnim subjektima sa snažnim kapacitetima za otplatu svojih finansijskih obaveza. Međutim, takve kompanije mogu naići na izazove tokom pogoršanja ekonomskih uslova.

U sledeću grupu kreditnog rejtinga spadaju oni sa: BBB+; BBB; BBB-. Kompanije sa ovim rejtingom se široko smatraju špekulativnim i čak su podložnije promenljivim ekonomskim uslovima nego prethodna grupa. Ipak, ove kompanije u velikoj meri pokazuju sposobnost da izmire svoje obaveze plaćanja duga. Prostim rečnikom, ništa se nije promenilo jer je Srbija skoro na istom od BB+ u BBB-. Prema Moodi’su, obveznice investicionog ranga imaju sledeće kreditne rejtinge: Aaa; Aa1; Aa2; Aa3; A1; A2; A3; Baa1; Baa2 i Baa3. Aaa obveznice sa najvišim rejtingom poseduju najmanji kreditni rizik potencijalnog neuspeha kompanije da otplati zajmove. Nasuprot tome, kompanije srednjeg ranga sa Baa ocenom mogu i dalje imati špekulativne elemente, predstavljajući visok kreditni rizik—posebno one kompanije koje su platile dug sa očekivanim budućim novčanim tokovima koji nisu uspeli da se materijalizuju kako je projektovano.

Da li je vredno ovakvog propagandnog likovanja mafijaške vlasti Srbije, ako se sagleda činjenica da je Hrvatska na 65. mestu te iste kreditne liste, sa ocenom A- sa strelicom na gore od strane S&P  i ocenom Baa2 sa strelicom na gore od strane Moody’s. Da li je potrebno zamajavati narod Srbije o megalomanskim uspesima, u državi u kojoj je izvršen državni udar i nasilna promena ustavom utvrđenog sistema vlasti, pri čemu je sva vlast predata u ruke jedne bolesne i problematične osobe, za koju postoji niz osnova sumnje u umešanost u najteža krivična dela, a posebno u dela protiv ustava i bezbednosti države. Da li je pretvaranje forme svih JP države u AD i DOO, bilo neophodno za prelazak iz BB+ u BBB- rejtuing, kao prvi korak u daljoj rasprodaji svega što je u vlasništvu države ili što se može založiti kao zalog za alavo uzimanje novih i novih kredita, od kojih deo ide za hvalospeve mafijaške vlasti, a veći deo se isisava i preliva u privatne džepove pojedinaca iz mafijaške vlasti, pri čemu šef mafije ubira za sebe najveći deo tog novca.

Biti državnik bilo kolike države, sigurno ne znači da trebaš biti što veći lažov, lopov i ološ koji će svoju državu uništavati zarad svoje lične koristi. Država bez sistema kontrole, bez ustavom utvrđenog sistema vlasti, nije država, već interesna zajednica pojedinaca sa margine društva, koji su se okupili i složili da na konto vršenja državnih dužnosti, trebaju opljačkati narod i državu, a onda verovatno pobeći u neku drugu državu sa svim pokradenim. Možda im to pođe za rukom ali za sigurno se može garantovati da neće dugo uživati u svome plenu, s obzirom da će mnogi znati koliko su se nakrali, a niko im neće niti može garantovati bezbednost i sigurnost da neće biti plen nekog drugog sličnog sebi ili novih organa državne vlasti, koji će ih proganjati do groba. Igra je počela, ostaje da se vidi njen kraj.